Czy praca hybrydowa to dobry sposób na przyszłość?

Udostępnij

W ciągu ostatnich kilku lat większość z nas pracowała w sposób, w jaki nigdy wcześniej nie pracowała. W większości przypadków, ale nie we wszystkich, można to zawdzięczać ogólnoświatowej pandemii COVID-19.

Nie da się jednak ukryć, że konieczność pracy w domu z powodu pandemii doprowadziła do powstania zjawiska zwanego "pracą hybrydową". Oznacza to, że ktoś pracuje poza biurem przez część lub cały czas. Na przykład, pracownik może chodzić do biura i siedzieć przy biurku dwa razy w tygodniu, a przez resztę czasu pracować w domu lub w przestrzeni coworkingowej. Może nawet zdecydować się na pracę w zupełnie innym miejscu, np. w kawiarni.

Chodzi o to, że dając ludziom wybór miejsca, w którym chcą pracować, są bardziej produktywni, ponieważ mają nad tym kontrolę. Dla niektórych osób chodzi o równowagę między życiem domowym i zawodowym. Osoba może mieć młodą rodzinę i chce rano odwieźć dziecko do szkoły, albo może mieć starszego rodzica, którym musi się opiekować. Może to być po prostu sytuacja, w której dana osoba nie chce siedzieć w biurze przez cały dzień i chce całkowicie zmienić otoczenie, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Powody, dla których ktoś decyduje się na pracę poza biurem, są bardzo zróżnicowane. Nasuwa się więc pytanie - czy praca hybrydowa to dobry kierunek?

Jest to z pewnością pomysł, o którym być może nie myślelibyśmy jeszcze kilka lat temu, ale dziś wydaje się, że już go realizujemy. Wiele dużych biur w kraju i za granicą jeszcze nie zaprosiło wszystkich swoich pracowników do biura w tym samym czasie. Zasady dystansu społecznego skłoniły firmy do zróżnicowania liczby osób przebywających we wspólnym miejscu pracy, aby ograniczyć ryzyko przenoszenia zakażeń. W miarę łagodzenia przepisów COVID może się to zmienić lub nie. Zależy to od poszczególnych firm.

Niektórym pracownikom praca w domu może się po prostu podobać bardziej, niż się spodziewali, i chcą ją kontynuować. Mogą jednak chcieć przychodzić do biura raz lub dwa razy w tygodniu, aby być na bieżąco i utrzymywać kontakt ze współpracownikami.

Nie wiadomo, czy praca hybrydowa utrzyma się, czy też przestanie istnieć, ale fakt, że tak wiele osób już ją wykonuje i prawdopodobnie czerpie z niej przyjemność, oznacza, że może ona istnieć jeszcze przez jakiś czas.