Co tak naprawdę oznacza pozytywność?

Udostępnij

Regularnie słyszymy, że musimy utrzymywać pozytywne nastawienie przez całe życie. Ale co to właściwie znaczy?

Czy oznacza to, że skaczemy dookoła, uśmiechamy się jak szaleni i w ogóle nie widzimy wokół siebie nic złego?

Prawda jest daleka od tego. Nie jest możliwe, aby widzieć szklankę do połowy pełną przez 100% czasu. Tak samo nie jest możliwe, aby być pozytywnym przez cały czas. Ale to, co musisz zrobić, to spróbować i utrzymać pozytywne nastawienie, jak tylko możesz, a wtedy będziesz w stanie mieć o wiele bardziej pragmatyczne podejście do wszystkiego.

Więc co właściwie oznacza pozytywność? Albo, bardziej konkretnie, co oznacza pozytywność w pracy?

Zasadniczo oznacza to, że starasz się widzieć jasne strony, a nie ciemne i ponure. Na przykład, jeśli twój dzień jest wykolejony i kończy się bardzo bezproduktywnie, bardzo łatwo byłoby stać się przygnębionym i zestresowanym. Poczujesz się przytłoczony, bo teraz masz więcej pracy na następny dzień, a terminy są coraz bliższe.

W tego typu sytuacjach bardzo łatwo jest pozwolić na wkradnięcie się negatywnych emocji, a po tym stres nie jest daleko w tyle. Jednak pozytywne nastawienie w pracy oznacza spojrzenie na cały dzień i uświadomienie sobie, że takie rzeczy zdarzają się od czasu do czasu i że przynajmniej coś udało się zrobić. Następnie należy wziąć oddech i zdecydować, że jutro jest nowy dzień.

To samo dotyczy konfliktów w pracy. Bardzo łatwo jest czasem źle zrozumieć współpracowników. Może siedzisz przy biurku i słyszysz urywek rozmowy, źle rozumiejąc całość i zakładając, że mówią o tobie. Zamiast wdawać się w kłótnię i oskarżać ludzi o obgadywanie cię za plecami, pozytywne nastawienie polega na wzruszeniu ramionami i uświadomieniu sobie, że szanse na to, że rzeczywiście plotkują o tobie, są raczej niewielkie.

Pozytywność nie polega na tym, że zawsze się uśmiechasz i nie czujesz się w najmniejszym stopniu negatywnie. Chodzi o to, aby robić wszystko, co w twojej mocy i zrozumieć, że jesteś człowiekiem. Kiedy spędzasz tak wiele godzin w fotelu biurowym, robiąc to, co robisz najlepiej, wiesz, że czasami będziesz popełniać błędy lub będziesz mieć zły dzień. To pozytywne podejście oznacza, że te dni i błędy miną znacznie szybciej niż gdybyś zamiast tego stał się na nich zafiksowany.