Czy elastyczna praca może zmniejszyć stres w miejscu pracy?

Udostępnij

Większość ludzi ma obowiązki poza życiem zawodowym. Czas, który spędzają siedząc przy biurku, to tak naprawdę tylko ułamek tego, na czym muszą się skupić. Ale kiedy ktoś ma dużo do przemyślenia i próbuje wszystko zmieścić, może to być niezwykle stresujące.

Czy w takim przypadku, gdybyś mógł złagodzić część tej presji i ułatwić sobie życie, nie byłby to dobry scenariusz?

Dlatego właśnie elastyczne formy pracy stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilku lat.

Sprawdź ten film TED Talk, który mówi o tym, dlaczego elastyczna praca powinna być normalną sytuacją dla każdego.

Oczywiście, każdy jest inny i może się okazać, że praca w domu lub praca zdalna nie interesuje wszystkich Twoich pracowników. Nie ma w tym nic złego. W takim przypadku mogą oni nadal pracować w biurze. Ale jeśli masz pracowników, którzy chcieliby pracować w domu przez część lub cały czas, lub może pracować całkowicie zdalnie, oferując im szansę, aby to zrobić może być doskonałym środkiem odstresowującym.

Z pewnością istnieje wiele przyczyn stresu w miejscu pracy, ale żonglowanie życiem rodzinnym, obowiązkami domowymi, marzeniami o podróżach i jednoczesna praca na pewno się do nich zalicza. W takiej sytuacji elastyczny czas pracy odciąża firmę i pozwala zatrzymać pracowników, którzy mają duże doświadczenie i są przeszkoleni w zakresie procedur obowiązujących w firmie.

Czy elastyczna praca ma swoje minusy? Tak, ale można je odpowiednio kontrolować. Na przykład, komunikacja jest zazwyczaj największym z nich, wraz z potrzebą samozarządzania i samomotywacji. Jednak osoba, która jest ogólnie zmotywowana, poradzi sobie z tymi wyzwaniami bez względu na wszystko. Jeśli chodzi o komunikację, tak długo, jak istnieje silne połączenie internetowe i zarówno menedżerowie, jak i pracownicy wiedzą, jak i kiedy się zameldować, nie powinno być większych problemów.

Ogólnie rzecz biorąc, danie pracownikom możliwości wyboru miejsca pracy może być świetnym sposobem na zmniejszenie stresu, który nagromadził się z powodu zbyt wielu wymagań dotyczących ich czasu. Wszyscy wiemy, że stres w miejscu pracy, i ogólnie każdy rodzaj stresu, może być bardzo szkodliwy dla zdrowia i wydajności. Oferując elastyczny czas pracy, pomagasz zmniejszyć ten problem i zapewnić, że wszyscy są szczęśliwi, zdrowi i superproduktywni.