Omówienie powszechnych nieporozumień związanych z pracą zespołową

Udostępnij

Czy co-working i praca zespołowa to w zasadzie to samo? Pod wieloma względami tak, ale pod wieloma też bardzo się różnią. Zasadniczo mówimy o wspólnej pracy z innymi ludźmi w celu przeprowadzenia burzy mózgów na temat pomysłów do indywidualnego projektu lub wspólnej realizacji projektu.

W normalnym środowisku praca zespołowa ma wiele zalet, takich jak

  • dotrzymywanie terminów
  • tworzy się radosna atmosfera współpracy
  • Pracownicy czują się wspierani przez współpracowników/członków zespołu
  • Mniejszy stres związany z tego typu pracą
  • Organizacja odnosi korzyści z podejścia do pracy opartego na współpracy, które pozwala wykorzystać najlepsze cechy wszystkich członków zespołu.

Zasadniczo nie ma wielu minusów współpracy lub pracy w zespole. Aby tego typu metoda pracy odniosła sukces, należy stworzyć odpowiednie warunki do współpracy, a to oznacza konieczność przyjrzenia się projektowi biura, a być może także zakupu nowych biurek i krzeseł do biurka. Pomieszczenia zaprojektowane specjalnie z myślą o pracy zespołowej są bardzo efektywne i często pozwalają wydobyć to, co najlepsze z wielu różnych osób.

Specjalne przestrzenie do pracy zespołowej

Wspomnieliśmy, że co-working i praca zespołowa są stosunkowo tożsame, ale nie są całkowicie tożsame. Dzieje się tak dlatego, że pojęcie "co-working" może być używane do opisania indywidualnego modelu pracy, która odbywa się w miejscu, gdzie są inni ludzie. Aby uprościć to wyjaśnienie, musimy mówić o przestrzeniach co-workingowych.

Dobrym przykładem takiej osoby jest freelancer lub cyfrowy nomada. Taka osoba pracuje dla siebie, sama, ale musi współpracować z innymi osobami z zewnątrz, aby znaleźć inspirację lub uzyskać poradę w swojej pracy. W tym celu idealnie nadają się przestrzenie co-workingowe. Są to miejsca publiczne, do których takie osoby mogą się udać, zwykle wynajmując miejsce pracy na określony czas, i mogą tam spotkać wiele innych osób, które pracują w ten sam sposób. Współpraca jest więc łatwa.

Innym przykładem zastosowania tego typu rozwiązań jest sytuacja, gdy dana osoba pracuje w domu, ale nie chce przebywać cały czas w swoich czterech ścianach, np. w celach zawodowych i mieszkalnych. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem są przestrzenie co-workingowe.

Pomimo tych wyjaśnień, wokół tego rodzaju współpracy panuje wiele zamieszania.

Co-working nie jest tylko dla młodych

Panuje mit, że co-working to coś, co robią tylko młodzi i modni ludzie. Nie jest to prawdą! Choć przestrzenie co-workingowe są pełne młodych ludzi, nie brakuje w nich również osób po 30. i 40. roku życia. Wiele osób rozumie korzyści płynące z tego rodzaju pracy, a to oznacza, że osoby, które rozczarowały się zwykłą pracą od 9 do 5 i zdecydowały się na zmianę pracy.

Nie ma ciszy, spokoju ani prywatności, gdy chodzi o pracę w systemie co-workingu

Wcale tak nie jest! Miejsca pracy są pełne ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy potrzebują pracować tak samo jak Ty. Wszyscy okazują sobie względny szacunek i respektują innych, ale obowiązują też pewne zasady! Jeśli ktoś będzie bardzo przeszkadzał, zostanie wyrzucony.

Wiele przestrzeni co-workingowych ma też specjalne miejsca do spokojnej pracy, takie jak pokoje spotkań z meblami biurowymi, kabiny i miejsca do rozmów przez Skype'a lub wideo.

Przestrzenie co-workingowe nie są dla firm

Rzeczywistość jest taka, że przestrzenie co-workingowe nie są pełne freelancerów i cyfrowych nomadów. Owszem, większość osób tam przebywających będzie pracować dla siebie, ale jest też wiele osób, które pracują w ramach dużej firmy, pracują w elastycznym wymiarze godzin i pracują poza biurem. Wiele dużych firm zdaje sobie sprawę, że przestrzenie co-workingowe oferują możliwości współpracy, których zwykłe biuro nie może zaoferować, i z tego powodu dość powszechnie korzystają z przestrzeni co-workingowych.

Duże firmy regularnie korzystają z przestrzeni co-workingowych także w celu poszukiwania nowych, kreatywnych talentów. Jeśli więc pracujesz dla siebie i korzystasz z przestrzeni co-workingowej, możliwe, że zostaniesz rozchwytywany przez dużą organizację!

Co-working i hot deskking to nie jedno i to samo

Wiele osób obawia się terminu "hot desking", ponieważ odnosi się on do braku własności przestrzeni. Wiele osób myli również hot desking i co-working jako to samo, ale daleko im do tego.

Co-working polega na wybieraniu własnego modelu pracy i środowiska pracy, współpracy z różnymi ludźmi i pracy według własnych zasad. W hot deskingu nie chodzi o to - hot desking to praca w środowisku biurowym w ramach organizacji i przemieszczanie się od biurka do biurka w zależności od tego, czy jest miejsce lub czy istnieje potrzeba współpracy wewnętrznej. Co-working oferuje znacznie więcej swobody niż hot desking i z pewnością nie jest to to samo.

Nowoczesny sposób?

Co-working to naprawdę nowoczesne podejście do pracy. Jak wszystko, co nowe, wiąże się z nim wiele błędnych przekonań i mitów, ale mamy nadzieję, że z biegiem czasu zostaną one obalone. Najważniejsze jest to, że istnieje wiele zalet co-workingu, a ten nowy, oparty na współpracy sposób pracy jest czymś, co wiele dużych organizacji wprowadza do życia zawodowego swoich pracowników.

Rzeczywiście, wiele firm tworzy również przestrzenie do pracy zespołowej, a jeśli jest to coś, co Twoja firma chciałaby zrobić, musisz zrobić wiele badań na temat rozmieszczenia mebli, projektowania biur i musisz rozejrzeć się za najlepszymi wyborami mebli biurowych w Londynie. Aby wydobyć z pracownika to, co najlepsze, musi on czuć się komfortowo i czuć się zainspirowany!

Jeśli więc zastanawiasz się nad współpracą, pozbądź się błędnych przekonań i spójrz na rzeczywistość. To naprawdę nowoczesne podejście do pracy.


Pokrewne tematyPowszechne
błędne
przekonania na temat
spotkań zarządu - ujawnionePowszechne
błędne przekon

ania na temat

pracy w biurze